Technika

Uistitie sa, či váš počítač disponuje týmto softvérom

Pokiaľ ste v situácii, v ktorej ste nedávno rozbalili a zapojili váš nový počítač, gratulujem. Teraz máte pred sebou množstvo možností a možno ani neviete, ktorý softvér stiahnuť a nainštalovať skôr. V tomto článku si tak predstavíme programy, ktoré by vo vašom počítači nemali chýbať a zároveň aj radu pre tých, ktorí už počítač užívajú dlhšie, no tento softvér im aj napriek tomu ešte stále chýba. Neváhajte a sťahujte, pravdepodobne ho skôr alebo neskôr využijete.
Pokiaľ ste vlastníkom počítača, tak je dosť pravdepodobné, že disponuje operačným systémom Windows, konkrétne najnovšou verziou- Windows 10. Preto sa výber programov bude orientovať na tento operačný systém (aj na staršie verzie).

notebook

Začnime pekne po poriadku. Najskôr zrejme začneme stiahnutím vhodného internetového prehliadača. Windows už disponuje prehliadačom Microsoft Edge. Použijeme zatiaľ ten. Môžeme ho však využiť k tomu, aby sme si stiahli populárne prehliadače typu Google Chrome (ktorý poskytuje viac nástrojov) alebo Firefox (jeho silnou stránkou je rýchlosť).

Ak už disponujeme praktickým alebo rýchlym prehliadačom, venujme pozornosť niekoľko sekundovej záležitosti- stiahnime si WinRAR alebo 7- Zip pre možnosť otvárať a inštalovať stiahnuté súbory v podobe archívov. A samozrejme, nesmieme zabudnúť a antivírus. Osobne by som odporučil rýchly, nenáročný a spoľahlivý 360 Total Security, ale môžete siahnuť aj po známejších možnostiach typu Avira či Avast.

chrom

Ten základ už prakticky máme za sebou a v prípade, že ste si nezakúpili balík Microsoft Office, nezúfajte. Je tu aj iná cesta v podobe programov LibreOffice či v prípade práce s dokumentmi PDF nenáročný a šikovný program Foxit Reader. K zobrazeniu, ale aj praktickej úprave a prácou s obrázkami si stiahnite Irfan View a pokiaľ ste o niečo kreatívnejší, určite nezabudnite na sympatický softvér GIMP.
A teraz prichádza na rad zábava- k najspoľahlivejším prehrávačom multimédií so širokou podporou viacerých formátov sa radí VLC media Player, k prehľadnému prístupu k všetkým dostupným hrám a hudbe si stiahnite Steam a Spotify. Pre streamovanie video-obsahu z internetu odporúčam aj bezplatný Kodi. K online komunikácii s vašimi kamarátmi nesmie chýbať šikovný Skype. Ak radi a často sťahujete z internetu a hľadáte vyššiu rýchlosť sťahovania, vo vašom počítači by nemal chýbať uTorrent alebo Dropbox.