Krása

7 vecí, ktoré spôsobujú šediny už pred 30-kou

Medzi 30 a 50 rokom môžeme objaviť prvé šediny a je to úplne normálne. Ak ich ale zaregistrujeme skôr, znamená to varovný signál tela, v ktorom nefunguje niečo tak ako má. Týchto 7 príčin, spôsobuje  šedivé vlasy:

šediny

  • Stres

Chronický stres je nezdravý a zanecháva na nás stopy. Obzvlášť ten emocionálny  vyvoláva šedivenie vlasov. Stres, kmeňové bunky vo vlasových folikuloch jednoducho unavuje a preto sa tento jav vyskytuje aj u mladých ľuďoch. Je veľmi dôležité sa mu vyhýbať.

  • Nedostatok vitamínov

Zvýšený rast šedín vyvoláva aj nedostatok vitamínu B12.  Mali by si dať pozor hlavne vegáni, pretože tento vitamín sa nachádza v živočíšnych produktoch ako sú vajcia, mlieko, syry a mäso.

  • Choroby

Ochorenie štítnej žľazy, endokrinnej žľazy a autoimúnne ochorenia sa prejavujú tiež na farbe vlasov. Ak neviete či trpíte na niektorú z týchto chorôb, navštívte lekára, pretože šediny môžu byť hlavným znakom, že nie ste zdravý.

  • Lieky

Taktiež niektoré lieky pôsobia na vlasový folikul. Vyhýbajte sa určite prípravkom s účinnou látkou hydroxychlorochin, ktorá sa  nachádza napríklad v liekoch proti malárii alebo na autoimúnne ochorenia.

léky

  • Genetická predispozícia

Ak vaši rodičia alebo starí rodičia mali v mladosti tiež skoro šediny, je viac ako pravdepodobné,, že to zdedíte. Bohužiaľ pri génoch neviete nič zmeniť, preto to treba prijať a nerobiť si zbytočný stres.

  • Nikotín

Zlá správa pre všetkých fajčiarov, áno aj nikotín poškodzuje vlasový folikul! Fajčiari obmedzte fajčenie , najlepšie ak úplne prestanete a nefajčiari vyhýbajte sa cigaretovému dymu, lebo aj ten napomáha šediveniu.

  • Nesprávna strava

V dnešnej dobe vzrastá  konzumácia cukru a tak sa vlasom nedostáva kvalitná výživa vo forma bielkovín, ktoré sú nesmierne potrebné pre štruktúru vlasov. Lenže nie tie živočíšne, pretože ak ich konzumujete  vo veľkej miere , premenia sa na kyselinu močovú a tá podporuje rast šedín. Taktiež glutamánu v hotových alebo mrazených jedlách a  v rôznych dochucovadlách by ste sa mali vyhýbať. Dôležité je mať vyváženú stravu a s ničím nepreháňať.