Hobby

Rozmnožovanie hortenzie zvládne naozaj každý

Čaru hortenzií podľahlo už mnoho ľudí. Tieto nádherné rastliny s neprehliadnuteľnými kvetmi ozdobia každú záhradu. Kvitnú od jari do konca leta, niekedy i počas jesene. K životu toho naozaj nepotrebujú veľa a aj preto ich môžeme nájsť na mnohých záhradách. Ak by ste chceli záhon s týmito rastlinami rozšíriť, nemusíte utekať do obchodu. Hortenzie si totiž rozmnožíte veľmi jednoducho aj sami.

hortenzie.jpg
 
Na záhradách pestujeme viacero druhov hortenzií. Najčastejšie ide o hortenziu kalinolistú, metlinatú, alebo stromčekovú. V podstate je úplne jedno, ktorá z nich rastie u vás, pretože všetky druhy je možné rozmnožovať odrezkami.
 
Ako na rozmnožovanie hortenzie odrezkami
 

  1. Z dospelej rastliny odstrihnite horný výhonok – ten by mal mať dva páry listov. To znamená že dva listy sa nachádzajú na bokoch stonky a dva na jej vrchole.
  2. Stredný pár listov ( ten na vrchole stonky) odstrihnite.
  3. Listy, ktoré sa nachádzajú na stranách stonky skráťte ostrými záhradnými nožnicami asi na polovicu.
  4. Do menšieho kvetináča nasypte kvalitný substrát, do ktorého zapichnite pripravené odrezky. 
  5. Kvetináče s odrezkami umiestnite na tienisté miesto. nezabudnite ich poriadne poliať a substrát udržiavať neustále vlhký.

 květina.jpg

  • Ideálnym obdobím na odoberanie odrezkov určených na rozmnožovanie hortenzie, je jún až august.
  • Môžete použiť špeciálny substrát na zakoreňovanie rastlín, poprípade stimulátor rastu koreňov. Ak ho však nemáte, pokojne použite aj klasický záhradnícky substrát. Určite sa však vyhnite zemine zo záhrady. Tá zvykne byť menej kyprá. Preto by sa po niekoľkých zaliatiach ubila, čo by znemožnilo rast korienkov.

 
Hurá! podarilo sa!
 
Ak bude zakoreňovanie úspešné, čo zistíte približne za štrnásť dní, je potrebné odrezky presadiť do o čosi väčšieho kvetináča s kyslou pôdou (ideálne zmes rašeliny). Kvetináče umiestnite na tienisté miesto. pred zimou ich musíte dať do interiéru, kde nehrozia mrazy. Najbližšie leto môžete rastlinky vysadiť na voľná záhon, na ktorom môžu ostať už trvalo aj počas zimy.