Móda

Minimalizmus

Je populárny hlavne kvôli myšlienke, ktorú nesie so sebou. Minimalizmus nám chce povedať, že nie je dôležité koľko kúskov oblečenia vo svojom šatníku máme, ale zredukovať tento počet na toľko položiek, ktoré len naozaj potrebujeme. Je totižto dokázané, že každý z nás nosí len dvadsať percent z celého obsahu šatníka. Sme posadnutí kúpiť si niečo, čo sa nám páči, aj keď vieme, že tú vec nevyužijeme, alebo si ju na seba oblečieme len veľmi málo krát. Nehovorím, že je zlé si kupovať položky, ktoré sa nám páčia. To vôbec. Myslím to tým spôsobom, že by sme sa mali vo veľa situáciách zadržať, a rozmyslieť si, či túto vec naozaj potrebujeme, alebo za ňu vyhodíme peniaze len kvôli tomu, aby sme ju potom mohli odhodiť do skrine, raz použiť, a o niekoľko rokov zahodiť, lebo už nebude v móde.

saka

Pri slove minimalizmus sa každému vynorí obraz niečoho jednoduchého. A presne to je aj jeho myšlienka. Mal by robiť náš život jednoduchším. Metaforicky je to vzaté cez ten šatník, módu. Avšak ak sa pochopí pravý zmysel minimalizmu, môže naozaj zjednodušiť náš život. Hovorí sa o ňom aj ako o životnom štýle budúcnosti.
Ako začať s minimalizmom? Úplne na začiatku by bolo vhodné urobiť si poriadok v skrini, šatníku. Vyhádzať nepotrebné veci a venovať ich napríklad deťom v detských domovoch, alebo ľuďom, ktorí na niečo také nemajú peniaze. Vy sa zbavíte zbytočností a vykonáte ešte aj dobrý skutok. Tu môžeme vidieť zas krásu metafory o minimalizme. Potrebné je spraviť si poriadok. Tak ako v skrini, aj v živote. Zo skrine vyhadzujeme položky, ktoré sa nám už nepáčia, ktoré nenosíme, alebo nepoužívame. Takisto by sme mali z nášho života odstrániť vzťahy s ľuďmi, ktorí nám nevyhovujú a už sa nám nepáčia. Slovo nepáčiť myslím v tom zmysle, že nám buď ubližujú, ohovárajú nás poza náš chrbát, alebo im na nás nezáleží. Nikoho takého v živote nepotrebujeme.

minimalizmus

Zdá sa vám však minimalizmus fádny, alebo ničím nezaujímavý? No na druhú stranu, nevraví sa zas, že v jednoduchosti je krása? Niekedy si chceme vymyslieť čo najlepší outfit, a skončíme pri jednoduchom čiernom tričku, ktoré dokáže zaujať viac ako hocičo iné. A existuje veľa jednoduchých kúskov, ktoré ohúria a nepotrebujú na to ani farby, a ani všelijaké možné nápisy.
Pre každého je však dôležitý vlastný štýl. Každý by si mal obliekať to, čo chce. A ak sa vám aj tento štýl nezapáčil, aspoň ste sa dozvedeli niečo nové.