Web

Fotobanky- K čomu slúžia a ako fungujú?


Na internete môžeme nájsť weby, ktoré sa orientujú na ponuku kvalitných obrázkov. Prispievateľmi takýchto obrázkov môžu byť samotní užívatelia webu, ktorí majú v zásobe napríklad nejaké kvalitné fotografie z výletu, prírody,… alebo iný zaujímavý obrázok, ktorý by sa dal použiť k ďalším účelom zverejnenia.Tieto weby zväčša ponúkajú takéto grafické súbory za poplatok. Ak teda chcete kvalitný obrázok prevziať, máte na výber možnosti stiahnutia v rôznej veľkosti a kvalite, pričom za každú voľbu je iný poplatok. Orientačne naznačím, že zaujímavý grafický súbor k stiahnutiu Vás môže výjsť 8 eur. Stránky, ktoré tieto služby ponúkajú, nazývame ako fotobanky.

vlak

Fotobanky potrebujú využívať predovšetkým redaktori internetových magazínov, ktorí musia úvodným obrázkom zaujať čo najviac potencionálnych čítateľov. Ak navštívia fotobanku, majú väčšiu pravdepodobnosť čítanosti, ľahší prístup k pestrým a zaujímavým obrázkom. Viem, že veľa obrázkov nájdeme napríklad aj formou vyhľadávača Google, no má to háčik. Polovica, alebo skôr väčšina takýchto súborov nájdených cez Google má vyhradené autorské práva, kedy sa stiahnuté obrázky nemôžu publikovať v iných projektoch. Hľadanie vhodného obrázka sa tak pre úspešného redaktora stáva možno aj hodinovou záležitosťou, pričom na 1 vhodný obrázok pripadá 20 nezaujímavých, tmavých, či nevhodných. Pokiaľ, samozrejme nenavštívi fotobanku.

obloha

Ale našťastie existujú aj free fotobanky, ktoré ponúkajú celkom zaujímavé a pestré obrázky zdarma. Tieto free weby sú neodmysliteľnou pomôckou hlavne pre začínajúce redaktora /ktorý za kvalitný článok dostane maximálne 5 eur, no za obrázok by dal viac/.

pracovní plocha

Webové stránky ako fotobanky sú teda dosť potrebné a takisto tieto stránky potrebujú zásoby nových a nových obrázkov. Preto aj tieto weby ponúkajú prácu, alebo v podstate skôr ponuku. Ak máte v zásobe spomenuté krásne fotky z rôznych miest, fotobanky Vám za takýto príspevok ich stránke môžu dať určité peniaze, respektíve obrázky do Vás kúpia s tým, že ich budú môcť predať redaktorom, alebo iným ľuďom, ktorí ich využijú na rôzne účely.