Domov

Život s mačkou v domácnosti

·         Veterinárne ošetrenie
Je niekoľko spôsobov ako sa môžete dostať k mačke. Buď vám ju niekto daruje, kúpite si ju, alebo sa ujmete nejakej voľne žijúcej mačky na ulici. Kupované mačky, napríklad z útulkov, väčšinou už majú vererinárne ošetrenia za sebou a preto jej kúpa aj niečo stojí. Avšak ak základné veterinárne úkony vaša mačka nemá. Je na čase jej ich spraviť. Tie pozostávajú najmä z odčervenia a aplkácie rôznych kvapiek, či antibiotík na výtoky z očí alebo tráviace ťažkosti. Neskôr sa odporúča dať mačku aj vykastrovať.

kočka

·         Základné hygienické potreby
Rovnako ako ľudia, sa aj mačka musí starať o svoje zdravie. Pre udržovanie domácej hygieny budete musieť kúpiť mačke vlastnú „toaletu“, ktorou sa myslí napríklad väčšia plastová nádoba, ktorá nebude príliš hlboká. Táto nádoba sa pokryje špeciálnym mačacím pieskom ktorý absorbuje mačacie „potreby“ a tlmí zápach. Piesok stačí meniť v pravidelných intervaloch. Nádobu je vhodné umiestniť na mieste, ktoré je dobre prevetrané, v lete je ideálne miesto napríklad otvorený balkón. Raz za čas je potrebné mačku aj umyť a učesať nakoľko môže plznúť. Plznutie a zápach je asi najväčšia nevýhoda vlastnenia mačky a čím viac sa budete o mačku starať, tým menej sa budete musieť hanbiť pri nejakej návšteve. Naozaj nie je nič príjemné keď prvé, čo vaša návšteva ucíti je zápach z mačacej toalety.

koťátko

·         Hračky
Áno. Aj mačka sa rada hraje. Ak ste celý deň v práci, nenechajte ju roztrhať vám koberec alebo toaletný papier. Kúpte jej špeciálne škrabadlá. Môžete pouvažovať aj nad rôznymi loptičkami, či hračkami v tvare myši, avšak pozor ! Nekupujte jej hračky, ktoré hrkajú ! V noci by ste určite zistili prečo. Mačka sa totiž musí naučiť aj váš biorytmus. Nie vždy sa jej to podarí a niekedy sa rozhodne, že o jeden v noci je ten pravý čas spraviť si v byte maličkú párty.