Hobby

Vypestujte si vlastné muškáty už od semienka

Ak patríte k milovníkom muškátov, nasledujúci návod vás bude určite zaujímať. Tieto krásne kvety si totiž viete vypestovať aj sami, a to od úplného začiatku, teda zo semienok. Tento spôsob pestovania je samozrejme zdĺhavejší, no radosť, keď sa malinké semienko premení na nádherný kvet, za to stojí. Pozrime sa teda ako na to, krok za krokom.

truhlík
 
Krok číslo jeden
 
Na začiatok si zaobstarajte kvalitné semená. pozerajte sa hlavne na ich záruku. Istotou sú semená s certifikátom. Stoja síce o niečo viac, no výsledok máte takmer stopercentne zaručený.
Ak by ste chceli požiť semienka z vašich muškátov, nemusí to byť najlepší nápad. V prvom raje je ich klíčivosť veľmi nízka. Ak by vám aj vyklíčili a vyrástli takpovediac do dospelosti, stále nemáte vyhrané. Takéto rastliny môžu veľmi slabo kvitnúť. V niektorých prípadoch sa kvety nemusia objaviť vôbec. nemusia vôbec kvitnúť, alebo
 
Krok číslo dva
 
S výsevom semienok môžete začať pomerne skoro. Ideálnym obdobím na ich výsev je začiatok januára. Ak ich však vysejete už v priebehu decembra, nič nepokazíte. Od momentu kedy semená vložíte do zeme, až kým nezakvitnú potrebujú pomerne dlhý čas. je to okolo troch až štyroch mesiacov.
 
Krok číslo tri
 
Semienka vysejte do vzdušného substrátu. Po tom, ako vyklíčia a budú mať asi štyri lístky, je potrebné ich presadiť do samostatných nádobiek. Pri tejto činnosti buďte obzvlášť opatrní, aby ste im nepoškodili slabučké korienky.

peralgonie
 
Krok číslo štyri
 
Nezabudnite na pravidelnú zálievku. Dajte si ale pozor, aby ste to s vodou neprehnali, pretože tieto rastliny neznášajú premokrenú pôdu.
 
Krok číslo päť
 
Nádobky so sadenicami umiestnite na svetlé, slnečné miesto. V momente, keď dosiahnu výšku okolo pätnástich centimetrov, ich môžete presadiť do väčších truhlíkov. Vonku ich vyložte až v máji. Chladné počasie, by totiž rastlinky s takmer stopercentnou istotou zničili.