Ukrajina

Štát východnej Európy. Hraničí s ôsmimi štátmi a zároveň druhou najväčšou krajinou – po Rusku – v Európe.
Ukrajina sa stala nezávislou po roku 1991. Po rozpade Sovietskeho zväzu. A práve vtedy nastal problém. Rusi dodnes bojujú o územia Ukrajiny. Mladých chlapcov verbujú do armády, aby mohli brániť svoju krajinu. Ľudia opúšťajú svoje domovy a emigrujú do iných európskych štátov. Napríklad aj k nám na Slovensko. Len ta pre zaujímavosť – dodnes bolo v Rusko-Ukrajinskom konflikte zabitých vyše 13 000 ľudí. A toto číslo stále rastie. Vyše 1,5 milióna ľudí emigrovalo. Taký des a len kúsok od našich hraníc. Tento konflikt je vraj udržovaný umelo. Rusi by ho mohli ukončiť ihneď a to úplne jednoducho. Ukrajinský vojaci potrebujú pohonné látky do svojich vozidiel. Rusi im dovážajú ropu. Je pravda, že v prípade odstávke Ukrajiny od ropy, by mohli čiastočne odstaviť aj zbytok Európskej únie.

ukrajina

Ale Ukrajina nie je len o vojnách a bojoch ale aj o pamiatkach a miestach, ktoré môžete na Ukrajine navštíviť.

Mesto Pripiať a Černobyľ
Asi najznámejšie miesto, ktoré ľudia navštevujú. Elektráreň Černobyľ je známa svojím výbuchom v roku 1986. Zaujímavosťou je, že samotnú elektráreň odstavili až v roku 2000. Táto katastrofa bola jediná svojho charakteru v Európe (v konečnom dôsledku keď si zrátame koľko máme v Európe atómových elektrární… ). Akútne ožiarených bolo 203 ľudí. Celá havária postihla viac ako 1,5 milióna obyvateľov.
Do mesta Pripiať sa dostanete len so sprievodcom. Nemusíte sa báť radiácie. V miestach, ktorých sa môžete pohybovať nie sú vysoko rádioaktívne.
Rozhodne nezabudnite navštíviť aj mesto Ľvov a starobylú pevnosť Turstan

vljaka

Stanica metra
V hlavnom meste Ukrajiny – Kyjev sa nachádza najhlbšia stanica metra na svete. Konkrétne stanica metra Arsenalna. Aj napriek tomu je stále nad hladinou rieky Dneper.

Tunel lásky
Nachádza sa v meste Klevan. Ide o tunel dlhý 3 km. Kedysi to bola stará železnica. Dnes úplne zarástla stromami a je z nej krásny zelený výjav.