Technika

Budova, v ktorej ľuďom kradnú telesnú teplotu

Pred pár rokmi vzbudil pozornosť film Matrix, svojou sci-fi tematikou si podmanil širokú verejnosť a takisto nás prinútil zamyslieť sa aj nad tým, kam smeruje vývoj techniky a či existenciu ľudstva v budúcnosti nemôže ohroziť.

rádio
 
Uponáhľaní ľudia pomáhajú kúriť
No zdá sa, že budúcnosť prežívame už dnes, sú miesta na svete, kde využívajú veľmi pokrokové technológie a medzi také patrí aj Central Station v Stockholme. Týmto miestom denne prejde okolo štvrť milióna ľudí, sú to cestujúci za nákupmi, študenti ponáhľajúci sa do školy či pracujúci cestujúci do dennej či nočnej zmeny. No takmer nikto z nich nemá ani potuchy o tom, že počas pobytu na stanici slúžia ako chodiace batérie. Je to na podobnom základe ako stroje v už spomínanom filme Matrix, aj tu, v Central Station využívajú teplo ľudského tela na výrobu energie, no trocha prijateľnejším spôsobom. Na stanici sa vždy niekto ponáhľa, ľudia za sebou ťahajú kufre a kráčajú, iba málokedy sa stane, že zopár z nich sa pristaví pri stánku s novinami alebo kávou, niečo z toho si aj kúpi alebo sa začíta do vývesných tabúľ s časmi odchodov a príchodov spojov. A práve tieto činnosti dokážu vyvinúť dosť veľké množstvá telesného tepla, ku ktorému ak pridáte horiace sporáky zo stravovacích zariadení, dosiahnete mix výhrevného tepla, ktorý je schopný aj v chladných zimných dňoch udržať v interiéroch prijateľnú teplotu.

ocel
 
Švédi si s tým poradili
Tento fakt, že takto vyrobené teplo by sa dalo využiť, si všimli švédski inžinieri z developerskej firmy Jernhusen a pripravili koncept spôsobu kúrenia „ľudským teplom“. Nie je to však prvý podobný nápad, využívajú ho totiž už aj mnohé moderné svetové obchodné centrá ako jednu z možností zníženia nákladov na kúrenie v zimnom období. Inžinieri zo Švédska priniesli jeho inováciu v prepojení s inou budovou, kam odvedú prebytočné teplo. Ide o jednoduchý princíp: výmenníky tepla stanice využívajú prebytočné teplo na ohrev vody, ktorá je v podzemných nádržiach, odtiaľ sa prečerpá do vedľajšej budovy Kungbrohuset do jej vykurovacieho systému. Toto je koncept, ktorý je veľmi šetrný k životnému prostrediu a zároveň znižuje náklady na kúrenie asi o štvrtinu. Svoje maximálne využitie našla táto technológia prevažne v severských krajinách, kde zima trvá dlhšie a s tým sú spojené aj vysoké náklady na vykurovanie.