Tovar

Prečo vymeniť staré žiarovky za LED?

Osvetlenie vášho domova tvorí cca 15 percent z vašich účtov za energie. V prepočte to nie je až tak veľa, ale prečo si toto percento ešte neznížiť takmer bez žiadneho veľkého úsilia. Postačí iba vymeniť vaše žiarovky za LED. Ak chcete ešte viac znížiť spotrebu, nainštalujte si stmievače na svoje vypínače v domácnosti. Žiarovky vám vydržia dlhšie a vy k tom ušetríte.

led ziarovka

Pri nákupe je potrebný výber správnej farby. Farba svetla, respektíve teplota farby je opísaná podľa Kelvinovej stupnice. LED žiarivky sú dostupné v teplých farbách, teda majú žltkastý nádych, prípadne si môžete vybrať chladnejšie farby s belavším a modrastým nádychom. Čím nižšie číslo Kelvina, tým je svetlo viac žlté. Vyššie čísla zas robia svetlo viac biele. Ak hľadáte náhradu za vaše bežné žiarovky, hľadajte 2 700K až 3 000K. Ak uprednostňujete radšej belšie svetlo, tak hľadajte žiarovky od 3 500K do 4 000K. Pre modrejšie svetlo pozerajte žiarovky s označením od 5 000K do 6 500K.

Žiarovky sa môžu predávať v 3 farbách. Studená, teplá a ako stred neutrálna. Teplá má obvykle okolo 3 000K, neutrálna 4 000K a studená až 6 000K.

ziarovka stol

A čo životnosť? Je to veľmi individuálne, predovšetkým pri žiarovkách. Životnosť je veľmi dôležitá, pretože čím nižšia životnosť, tým nižšia návratnosť. Bežná žiarovka má životnosť okolo 1 000 hodín, samozrejme všetko závisí od počtu zapnutia a vypnutia. LED žiarovky vydržia od 25 000 hodín do 40 000. Niektorí výrobcovia žiaroviek uvádzajú životnosť dokonca 100 tisíc hodín. To znamená, že LED žiarovka nie len, že šetrí elektrickú energiu, ale má aj dlhšiu životnosť.

LED žiarovky sa dodávajú v 7 energetických triedach, rovnako ako iné spotrebiče, A,B,C,D,E,F,G. LED žiarovky sú tak úsporné, že aj pri energetickej kategórií žiaroviek G9 https://www.ledprodukt.sk/114-led-ziarovky-g9 ušetríte nemalé peniaze.