Tovar

Dobrodružstvo na kolesách a prístup k elektrine

Čaká vás dlhá niekoľkohodinová či nebodaj viacdňová cesta autom? Prípadne plánujete vyraziť počas prichádzajúcich letných mesiacov na niekoľkodňový výlet karavanom alebo zobrať obytný príves a ísť s ním do kempu? V tom prípade vám nesmie chýbať pribalený menič napätia, ktorý vám umožní premeniť vaše vozidlo na „pojazdnú“ elektrickú zásuvku. Menič napätia je menšie zariadenie, ktoré dokáže zmeniť smer elektrického prúdu, pričom táto zmena vyvolá jeho premenu na obojsmerné pôsobenie. Takýmto spôsobom viete následne pripojením meniču do zapaľovača v aute získať prístup k elektrickej energií so silou bežnej zástrčky.

karavan na cestách

Na dobrodružstvo na kolesách vám bude stačiť menič napätia z 220v na 12v, ktorý poskytne dostatočnú silu na nabitie všetkých potrebných spotrebičov a zariadení. Bez väčších problémov tak získate možnosť dobitia telefónov, prenosných počítačov, tabletov, čítačiek kníh a viac menej čohokoľvek čo sa dá nabiť pripojením cez USB port. Rovnako však viete pripojením využívať aj rôzne iné spotrebiče, ako sú variče, rýchlo varnú kanvicu, prenosnú chladničku, mikrovlnku, rádio, fén na vlasy a mnohé ďalšie.

obytný príves

Nevyhnutné je však dávať pozor, aby ste nepreháňali počet pripojených zariadení, pretože potom sa môže menič rýchlo vybiť. Podobne je potrebné dávať pozor aj na veľkosť spotrebiču, lebo ak k nemu pripojíte veľkú chladničku alebo iné väčšie zariadenie, ktoré spotrebuje veľa elektriny, menič napätia vám príliš dlho nevydrží. Pre takéto prípady radšej zvoľte menič s vyšším výkonom alebo použite niekoľko kusov meničov, pre každé veľké zariadenie zvlášť. Menič napätia využijete určite aj vtedy, keď sa živíte ako šofér kamiónu alebo iného veľkého vozidla, v ktorom musíte tráviť niekoľko často aj desiatok hodín denne či nocovať v ňom. Pre velikánske vozidlá však rovnako odporúčame zvoliť silnejší menič, ktorý zvládne aj pripojenie k automobilovému obrovi.