Obohaťte svoje akvárium o raka

Akvária plné rybičiek sa často nachádzajú v nejednej domácnosti. Chov rybiek je v podstate nenáročný, nezaberie veľa času a pokojne ho môžete nechať pár dní bez dozoru. Okrem prvotnej investície (kúpa akvária, rastlín, rybiek a niekoľkých prístrojov vás) vás táto záľuba nestojí veľa. Ak hľadáte nezvyčajné zvieratko, ktoré by mohlo žiť v akváriu zadovážte si raka. V každom lepšie zásobenom špecializovanom obchode ho určite zoženiete. Pokiaľ hľadáte niečo exotickejšie obzrite sa po chovateľoch na internete. Skôr ako tak ale urobíte uistite sa, že druh, ktorý ste si vybrali nie je chránený a je povolené predávať a chovať ho aj v našich končinách.

rak

Ako správne chovať raka.
Rak je zviera, ktoré v prírode žije v čistej vode. To isté platí aj pre rakov chovaných v akváriách.
Voda by mala mať teplotu od 20 do 25°C. Dajte pozor aby pH vody bolo neutrálne 7.
Toto zvieratko potrebuje pre svoj život akvárium do ktorého sa zmestí minimálne 20 litrov vody. Pokiaľ túžite chovať rakov viac bude to chcieť viac miesta. Tieto zvieratá sú samotárske, nežijú vo svorkách ani kŕdľoch. 
Ak už máte rakov viac je dobré ak ide o jeden druh. Rozdielne druhy sa môžu medzi sebou napádať a zabiť sa.

Vodu, v ktorej zviera chováte by ste mali aspoň čiastočne vymeniť raz za týždeň. Kompletnú údržbu akvária aj s výmenou vody je vhodné robiť každý druhý týždeň. Tieto zvieratá produkujú dosť veľa odpadu.
Nepoužívajte filtre, ktoré sa inštalujú na dno  (pod štrk) akvária. Rak rád hrabe a mohol by filtráciu poškodiť.

řáček

Do nádrže kde ho chováte umiestnite niekoľko skrýši. Tieto zvieratá majú radi tmavé úkryty. Čím viac tým lepšie. Vyhľadávajú ich hlavne v období keď zhodia pancier. Čas, kedy im ich nový pancier stvrdne tráva v úkryte. Pokiaľ chováte rakov viac je dôležité aby sa každý z nich mal kam skryť. Z týchto úkrytov vychádzajú len keď idú hľadať potravu.
Ak zbadáte, že niektorému z rakov chýba končatina nemusíte sa ničoho obávať. S najväčšou pravdepodobnosťou o ňu prišiel v súboji ale o pár týždňov mu dorastie.