Tovar

Ako spraviť z počítača perfektnú hernú konzolu pre staršie hry

Pokiaľ si častejšie alebo aspoň z času na čas zahráte hry na vašom PC, máte k dispozícii niekoľko zaujímavých možností, najmä pokiaľ ide o staršie tituly. Máte možnosť pozrieť sa, ako vyťažiť zo staršej PC hry ten najlepší, bombastický zážitok, a to napríklad rôznym softvérom, zmenou rozlíšenia, spustením hry cez grafický procesor Nvidia alebo stiahnutím zaujímavých doplnkov známych ako patche, pomocou ktorých môžete oživiť staršiu legendu a dopriať si zbrusu nový zážitok v starom kabáte. Tých možností je v prípade hrania starších hier cez počítač hneď niekoľko.

konzole

Osobne by som však rád spomenul aj moju preferovanú voľbu, akou sú emulátory. Emulátory sú softvérom, ktorý vám umožní spustiť takmer každú legendárnu konzolovú hru, či už ide o staré Nintendo, Playstation 1 a 2, Segu,… alebo arkádové hry z automatov. Tieto hry dnes stiahnete bežne z internetu, ide o tzv roms (kľudne nájdete aj cez Google).

Čo je však na emulátoroch najlepšie je fakt, že poskytujú možnosť nastaviť vysoké rozlíšenie, ako aj rôzne filtre a vizuálnu stránku hry tak môžete nastaviť podľa vlastných predstáv, samozrejme v rámci daných limitov emulátora a vášho hardvéru. Koniec koncov v prípade, ak váš počítač alebo notebook disponuje konektorom HDMI, pomocou kábla si môžete legendárne hry zahrať i cez váš televízor. Okrem toho odporúčam dokúpiť obyčajný PC joystick (v hodnote okolo 10 eur). Pozrime sa však na to, ktoré funkčné emulátory by som vám doprial zo všetkého najradšej.

ePSXe je emulátor, pomocou ktorého dokážete skutočne spoľahlivo a kvalitným spôsobom spustiť roms na PS1. Crash Bandicoot, Tekken 3, Spyro a podobné tituly, ktorých je snáď tisíc si prehľadne zahráte cez tento softvér.

  • PCSX 2je program na spustenie roms pre PS2, no je hardvérovo náročnejší, mnohé hry však bežia v pohode.

videohry
VirtuaNESumožňuje hrať Nintendo hry z 80-tych rokov typu Super Mario, Contra, atď.

  • Podobný program FakeNES navyše dopraje viac grafických filtrov.

MAME(Multiple Arcade Machine Emulator) spustí všetky arkádové klasiky, rôzne bojovky z automatov a hity na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Môj favorit. No pre začiatočníkov ide o trochu komplikovanejšiu inštaláciu.