Hobby

Viete, prečo sú záľuby také dôležité?

Mať koníčka nám predovšetkým pomáha uvoľniť stres a popasovať sa s ním. Je to spôsob, ako zostať mentálne aktívny, kreatívny a dáva nám pocit naplnenia najmä v obdobiach úzkosti, depresie a okolnosťami podmieneného stresu. Dokonca aj ľudia, ktorí sú na pokraji svojich síl, majú hobby.

fotoaparát.jpg
 
Deti sa môžu venovať napríklad stavaniu modelov lietadiel, zbierať známky a mince, kartičky so športovcami…Dospelí zase môžu nájsť záľubu v práci s drevom, fotografovaní. Tiež je možné venovať sa tzv. rekreačným záľubám, ako je fyzická aktivita, cvičenie, tenis, golf, plávanie, čítanie, učenie sa cudzieho jazyka. Všetko sú to aktivity, ktoré si nevyžadujú veľa fyzického úsilia, zato ale povznesú myseľ a vyžadujú si istú dávku sústredenia.
 
Hobby môžete robiť ako jednotlivec, alebo ako skupinka ľudí s rovnakými záujmami. Existujú skupiny so spoločným záujmom o zbieranie mincí a známok, živé aj online triedy pre prácu s drevom a fotografické worshopy. Hobby by sme sa mali venovať pravidelne vo svojom voľnom čase, pričom to, ako dlho sa činnosti venujete, je neobmedzené. Navyše môžete si čo to o svojich koníčkoch prečítať, či už v knihách alebo na internete, a stále to bude angažovanosť vo vašich koníčkoch, žiaden projekt alebo povinnosť.
 
Rekreačná aktivita ako záľuba je v podstate zabitie dvoch múch jednou ranou, napríklad radi strieľate na cieľ alebo hráte golf a zároveň obľubujete zbieranie zbraní alebo golfových palíc, čím sa vaša rekreačná aktivita stáva vašim hobby. Koníčky si nevyžadujú žiadne špeciálne počasie, môžete sa im venovať kedykoľvek máte chuť. Nepotrebujete na to dokonca ani peniaze.

horolozectví.jpg
 
Venovať sa tomu, čo vás baví je uvoľňujúce a napĺňajúce, pretože vtedy všetky starosti vypúšťate z hlavy. Rozptýlite sa, zabavíte, aby ste sa potom opäť mohli venovať povinnostiam. Každý sme občas frustrovaný, vystresovaný, smutný a práve koníček nám pomáha s týmito pocitmi sa vyrovnať.