Domov

Viete, ako správne zazimovať záhradu?

Životnosť zeleniny sa postupne končí, podlieha prvým mrazom. Po jarnej výsadbe a vrchole letnej úrody je vhodné nechať záhradu odpočinúť. Ako ale správne pripraviť pôdu na zimu? www.websystem.sk/7-tipov-na-zazimovanie-zeleninovej-zahradky/ Niektoré z nižšie uvedených tipov vám ušetria námahu v dlhodobom horizonte:

rajčata

1. Vytrhnite všetky korene

Okrem toho, že vám to tam špatia, staré hnijúce korene môžu prenášať rôzne choroby. Potom sa na vašich plodinám budú počas leta priživovať škodcovia. Odstránenie koreňov z pôdy alebo ich zakopanie (ak sú bez ochorenia) zabraňuje tomu, aby sa škodcovia dostali na začiatku jari k vašej zelenine. Zakopanie odumretých rastlín zlepšuje kvalitu pôdy.

2. Odstráňte burinu

Teraz je najideálnejší čas zaoberať sa burinou. Vykopte alebo ju vytrhajte a hoďte do odpadkov. Väčšina invazívnych burín totiž zostáva životaschopná v komposte alebo na hromade. Jej úplné odstránenie je preto jediným spôsobom, ako zabrániť tomu, aby tieto rastliny znova vyklíčili a narušili vaše plodiny.

3. Pripravte si pôdu na jar

Napriek tomu, že väčšina ľudí robí túto činnosť na jar, jeseň je oveľa lepší čas na prípravu – pohnojenie pôdy. Vo väčšine klimatických podmienok pridávanie živín v tomto ročnom období znamená, že hnojivo má čas začať sa rozpadávať, obohacovať pôdu a stať sa biologicky aktívnym. Tiež nebudete musieť čakať, kým vaša záhrada vyschne, aby ste sa mohli pustiť do práce. Úprava, rýľovanie alebo kopanie pôdy vám uberie kopu práce potom.

hrách

4. Rastlinné plodiny

V mnohých klimatických podmienkach sa koniec leta alebo začiatok jesene považujú za dobu vhodnú na zasiatie plodín, ako je raž, hrachor alebo ďatelina. Tieto plodiny pomáhajú predchádzať erózii pôdy, rozkladajú zhutnené plochy a zvyšujú obsah organických látok v záhradných lôžkach. Krycie plodiny tiež pridávajú živiny. Výsadba rastlín vo vašej záhrade, ako je ďatelina alebo poľný hrášok, môže zvýšiť úroveň dostupného dusíka pre záhradnú zeleninu. Zatiaľ čo všeobecné usmernenie znie pestovať plodiny približne mesiac pred prvým mrazom, niektoré krycie plodiny sú tvrdšie ako iné.

Viete, ako správne zazimovať záhradu?
5 (100%)1